Legerősebben fejlett ösztöne a fénytől való irtózás, ezért rejtett életmódot folytat. Nappal hasadékokban, résekben, nyugodt, sötét, szűk, védett helyeken tartózkodik. A levegőmozgás iránt kifejezetten érzékeny, a hangoktól is visszariad, ezért huzat- és zajmentes helyeken húzódik meg, olyan mélyen, hogy háta és hasa is a rejtekhely falával érintkezzen. Legkedvezőbb számára a nyári 25-30 Celsius-fokos meleg, ennél magasabb hőmérsékleten, különösen párás környezetben életfeltételei jelentősen romlanak. 10-12 fokos hőmérséklet alatt mozgását beszünteti, azonban a hideget, a nulla és mínusz 6 fok közötti hőmérsékletet fél évig is elviseli.
Ártalma elsősorban abból ered, hogy csípéskor a rovar nyálmirigyének véralvadásgátló, értágító és viszketést kiváltó anyagokat tartalmazó váladéka az emberi szervezetbe jutva, az arra érzékenyeknél bőrizgalmat, duzzanatot és gyulladást vált ki. A csípést kis piros folt jelzi, a fájdalom és a viszketés csak órák múlva jelentkezik. A vakarózás során a bőrbe skarifikált baktériumok másodlagosan bőrgyulladást idézhetnek elő. Az ürülék allergizáló hatása egyértelműen igazolt, fertőző betegségek terjesztésében játszott szerepe viszont nem. (Biológiai vektorként nem kompetens).
Jellemzően éjszaka szívnak vért, a fájdalmatlan szúrás az alvó embert legtöbbször a takaróval nem fedett testrészeken (pl. nyakon, vállon, felkaron, csukló-, könyök-, lábszár- és bokatájékon) éri. A táplálkozás gyakorisága a hőmérséklettől függ, melegben 2-5 naponként, hűvösebb időben hetenként szív vért. A fő ártalmat okozó imágók számukra optimális körülmények közt 2-3 naponta keresik fel gazdaszervezetüket, azonban az ivarérett alakok jól tűrik az éhezést: táplálkozás nélkül akár 4-6 hónapig is életben maradnak.
A megtelepedés utáni 2-3. héttől kezdődően már nem csak a csoportba tömörülő élő rovarokat, hanem a levedlett kültakarókat, valamint barnás-fekete ürülékfoltjaikat is felfedezhetjük. Ha ekkor nem történik hatékony védekezés, a poloskák teljesen „belakják” a helyiséget, és minden padló- és falrés, repedés búvóhelyükké válik, nyomuk pedig felfedezhető a tapétán, a falakon, a függönyön és a kárpitokon is.